Sexualitate si putere in Roma antica
Mai multe detalii
»
?Cei care vor fi tentati sa stie mai bine ceea ce sunt siguri ca stiu ? sau ca stiu sigur ? despre Roma si despre romani vor gasi in aceasta carte materia cu care sa-si refaca perceptia. Cam asa cum iti refaci sanatatea urmand o cura, dar in chip amuzant pe deasupra, dat fiind ca alaturi de Paul Veyne nu te plictisesti niciodata.
Ce drept conduce lumea aceasta? Ce relatii au oamenii cu zeii? Cum arata politica, raporturile sociale? Cum sunt privite sexul, casatoria, divortul, homosexualitatea, avortul si, desigur ? panem et circenses ?, jocurile?
In mintea cititorului se va ridica o alta Roma, in care vietuiesc si-si vad de treburi alti romani decat cei din filme. O civilizatie, in adevarul ei, ne lasa sa-i vedem pe cativa, vestigii prea multa vreme ingropate sub lava banalitatilor, sub cenusa cliseelor, mai induiosatori decat toate inchipuirile. Despre aceasta lume care se intinde pe aproape douasprezece veacuri, pietrele ne vor spune, de acum incolo, mai mult.? (Lucien JERPHAGNON)
Mai multe detalii
»
Cărți Istorie universala
Vezi toate cărțile Istorie universala
Cărți Istorie
Vezi toate cărțile Istorie
Cele mai vândute cărți
Prima pagina