Actul unilateral in dreptul privat
Mai multe detalii
»
Problematica erorii asupra normei juridice si mai ales asupra normei penale, abordata in lucrarea de fata, care reprezinta teza de doctorat a autoarei, sustinuta la Institutul de Cercetari Juridice al Academiei Romane sub coordonarea prof. univ. dr. George Antoniu, reprezinta una dintre problemele deosebit de actuale ale reformei legislatiei penale romane.
Autoarea a valorificat datele doctrinei si legislatiei romane si straine, precum si practica judiciara in materie, pe care le-a supus unui proces de reflectie, emitand numeroase judecati noi pertinente, care pot contribui la dezvoltarea teoriei erorii in dreptul penal.
Sunt de remarcat stilul lucrarii, limbajul tehnic, precis si clar folosit, profunzimea ideilor exprimate si curajul autoarei de a se opune unor teze traditionale, aducand in sprijinul pozitiei sale argumente temeinice si convingatoare.
Mai multe detalii
»
Cărți Monografii
Vezi toate cărțile Monografii
Cărți Alte materii
Vezi toate cărțile Alte materii
Cărți Drept
Vezi toate cărțile Drept
Cele mai vândute cărți
Prima pagina